Разлика помеѓу преработките на „Риоха“

Додадени 9 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
с
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
 
'''Риоха''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''La Rioja'') е [[автономни заедници во Шпанија|автономна заедница]] и [[покраини во Шпанија|покраина]] на северот на [[Шпанија]]. Главен град е [[Логроњо]]. Се граничи со [[Баскија]] и [[Навара]] на север, со [[Кастиља и Леон]] на запад и [[Арагон]] на југ. Зафаќа површина од 5.045 км²<sup>2</sup> и има 310.000 жители.
 
 
{{Шпанија-никулец}}