Оркниски Острови: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
[[Податотека:ScotlandOrkneyIslands.png|thumb|200px|Положбата на Оркинските Острови]]
'''Оркниски Острови''' или '''Оркни''' ({{lang-en|Orkney Islands, Orkney}} [[шкотски гелски јазик|гелски]]: ''Arcaibh'') е архипелаг составен од еден поголем и седумнаесет помали острови оддалечени околу 10 километри од северниот брег на [[Шкотска]]. Вкупната површина изнесува 990 км²<sup>2</sup>. Островите се простираат на 50 км во правец исток-запад и 85 во правец север-југ. Имињата на сите поголеми острови завршуваат на '''ay''', што на [[старонордиски јазик|старонордиски]] значи „остров“. На островите во 2005 г. живееле 19.590 жители.
 
{{Географија-никулец}}