Разлика помеѓу преработките на „Лугано (езеро)“

Додадени 50 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (5)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: м³ → м<sup>3</sup>)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (5))
|inflow = [[Ведеџо]], [[Касарате]], [[Кучо]], [[Лавеџо]], [[Малјасаина]], [[Болета]], [[Скаироло]]
|outflow = [[Треса (река)|Треса]]
|catchment = 565,6 км²<sup>2</sup>
|basin_countries = Швајцарија, Италија
|length =
|width =
|area = 48.7 км²<sup>2</sup>
|depth = 134 м
|max-depth = 288 м
|sections = Западен басен, Јужен басен, Понте Треса
}}
'''Луганското Езеро''' ({{lang-en|Lago di Lugano, Ceresio}}) е едно од езерата во северна [[Италија]]. Поделено е помеѓу швајцарскиот кантон [[Тичино]] и италјанската регија [[Ломбардија]]. Името го добило според швајцарскиот град [[Лугано]]. Езерото Лугано има површина од 48,7 км²<sup>2</sup>, од кои 18 км²<sup>2</sup> припаѓаат на Италија а 30,7 км²<sup>2</sup> на [[Швајцарија]]. Надморската висина на езерото изнесува 271 м. Реката Треза истекува во езерото [[Маџоре]].
==Надворешни врски==
{{Commons category|Lake Lugano}}