Костромска област: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
с (→‎Надворешна врска: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
'''Костромска област''' ({{[[Руски јазик|руски]]: ''Костромская область'') е [[Федерални субјекти на Руската Федерација|федерален субјект]] на [[Русија]] ([[област]]). Административен центар е градот [[Кострома]]. Главни историски градови се [[Кострома]], [[Нерехта]], [[Галич, Русија|Галич]], [[Солигалич]] и [[Макарев]]. Од почетокот на [[18 век]], па наваму областа е текстилен центар.
 
Регионот се одвоил од [[Јарославска област|јарославската област]] во [[1944]]. Меѓутоа постојат планови за повторно спојување. Областа зафаќа површина од 60,100 км²<sup>2</sup>, а има население од 736,641 жители (по попис од [[2002]]).
 
Гувернер на областа е [[Виктор Андреевич Шершунов]].