Житомирска Област: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Руската империја → Руската Империја using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
| управител = Ихор Гундиќ
}}
'''Житомирска област''' ([[Украински јазик|украински]]: Житомирська область) е една од 24-те области на [[Украина]]. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Taa е дел од историската област [[Полисија]]. Граничи со [[Виничка област (Украина)|Виничката]], [[Хмелничка област|Хмелничката]], [[Ровненска област|Ровненската]] и [[Киевска област|Киевската област]]. На север, [[Лавовска област|Лавовската област]] граничи со [[Белорусија]]. Таа опфаќа површина од 29&nbsp;832 км²<sup>2</sup>. Во областа има 1&nbsp;588 села и 11 градови.
 
== Историја ==