Разлика помеѓу преработките на „Ешерсхаузен (слободна област)“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
(Создадена страница со: Податотека:Eschershausen_(gemeindefrei)_in_HOL.svg|мини|300п|десно|Местоположбата на областа во округ...)
Ознака: Изворно уредување 2017
 
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
'''Ешерсхаузен''' ({{lang-de|Eschershausen}}) — [[Нездружено подрачје|слободна област]] во округот [[Холцминден (округ)|Холцминден]], во сојузната покраина [[Долна Саксонија]], [[Германија]]. Името на областа доаѓа од соседниот град [[Ешерсхаузен]]. Областа целосно се наоѓа на ридовите [[Золинг]].
 
Има површина од 4,92 км²<sup>2</sup><ref name="Destatis">[[Сојузна статистичка служба на Германија]], [https://www.destatis.de/DE/ZahlenFakten/LaenderRegionen/Regionales/Gemeindeverzeichnis/Administrativ/Archiv/GVAuszugQ/AuszugGV3QAktuell.html Alle politisch selbständigen Gemeinden mit ausgewählten Merkmalen am 30. September 2013]</ref> и се граничи со слободната област [[Гриненплан (слободна област)|Гриненплан]] на исток, со слободната област [[Ајмен (слободна област)|Ајмен]] и градот [[Ешерсхаузен]] на југ и со општината [[Холцен (Ешерсхаузен)|Холцен]] на запад во истиот округ. Покрај нив, на север дели мала граница со општината [[Дуинген]] во округот [[Хилдесхајм (округ)|Хилдесхајм]].
 
Слободната област е ненаселена. Иако таму нема пријавени жители, од административни причини ѝ е доделен управниот број 03 2 55 503.<ref name="Destatis"/>