Евроазија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 50 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (5)
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (5))
[[Податотека:LocationEurasia.png|thumb|right|300px|Евроазија]]
'''Евроазија''' — најголемото едноделно [[тло]] на Земјата, со површина од 54.000.000 [[квадратен километар|км²<sup>2</sup>]] споредено со [[Америка]] (околу 42.000.000 км²<sup>2</sup>), [[Африка]] (околу 30.000.000 км²<sup>2</sup>), [[Антарктик]]от (околу 13.000.000 км²<sup>2</sup>) и [[Океанија]] (9.000.000 км²<sup>2</sup>). Во неа спаѓаат два [[континент]]а—[[Европа]] и [[Азија]]. Населението брои некаде 4.611.307.438 — повеќе од 70% од вкупното светско население.
 
== Историја и култура ==