Разлика помеѓу преработките на „В’лтава“

Додадени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: м³ → м<sup>3</sup>)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
'''В’лтава''' ({{lang-cz|Vltava}}, {{lang-de|Moldau}}) — најдолгата [[река]] во [[Чешка]], лева притока на [[Лаба]] (Елба). Извира на североисточните ограноци на [[Шумава]] (Чешка Шума). Постојат три изворни крака именувани Топла, Ладна и Тревната В’лтава (Teplá, Studená и Travnatá Vltava).
 
В’лтава е долга 446 км, а површината на нејзиниот слив изнесува 28.090 км²<sup>2</sup>. Кај месноста [[Мјелник]] се влева во Лаба. Просечниот проток кај [[Прага]] е 142 м<sup>3</sup>/с. Пловна е од Штеховица до устието, околу 84 км. Главни приотки од левата страна се [[Бероунка]] и [[Отава]], а од десната страна [[Лужнице]] и [[Сазава]]. На реката се подигнати неколку [[хидроцентрала|хидроцентрали]] (Орлик, Штеховице и др.), додека пак најголема брана е Липно.
 
[[Чеси]]те ја сметаат В’лтава за своја национална река. Позната е [[симфонија]]та „[[В’лтава (Сметана)|В’лтава]]“ од циклусот „Моја татковина“ (''Má vlast'') на чешкиот композитор [[Беджих Сметана]].