Разлика помеѓу преработките на „Ботниски Залив“

Додадени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
с (→‎Поврзано: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
 
'''Ботнискиот Залив''' или '''Ботнички Залив''' ([[фин.]] ''Pohjanlahti'', [[швед.]] ''Bottniska viken'') се наоѓа во северниот дел на [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Се наоѓа помеѓу [[Финска]] на исток, [[Шведска]] на запад и [[Оланд|Оландските Острови]] на југ.
 
Заливот е долг 725 км, а широк 80 км и зафаќа површина од 117.000 км²<sup>2</sup>. Најголемата забележана длабочина во овој залив изнесува 295 м, а просечната длабочина изнесува 60 м. Најголеми реки коишто се влеваат во Ботнискиот Залив се:
* [[Уме]]
* [[Луле (река)|Луле]]