Разлика помеѓу преработките на „Баб ел-Мандеб“

Одземени 18 бајти ,  пред 2 месеци
с
Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (2)
с
с (Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (2))
 
 
==Преглед==
[[Податотека:Red Sea topographic map-mk.svg|thumb|right|Топографска карта на [[Црвено Море|Црвеноморјето]]. Баб ел-Мандеб се наоѓа во долниот десен дел]]
Името на протокот значи „порта на маката“ или „порта на солзите“, кое го добило поради опасноста при неговото преминување или, според едно арапско [[предание]], поради големиот број на удавени во [[земјотрес]]от кој ги одвоил [[Азија]] и [[Африка]].
 
Според [[Етиопска православна црква|Етиопската православна црква]], преку протокот поминале првиоте семитски доселеници (говорници на [[гиз]]) во АФрика, што се случило во времето еврејскиот на родоначалник [[Јаков]] (околу 1900 г. п.н.е.).<ref>[http://www.eotc-patriarch.org/teachings.htm Учења на црквата] — портал на Етиопската православна црква</ref>
 
Најзначајна политичка сила на ова подрачје било [[Аксумско кралство|Аксумското кралство]] на [[Африкански Рог|Африканскиот Рог]], кое потоа се проширило и на [[Арапски Полуостров|Арапски Полуостров]] со освојувањето на [[Химјар|Химјарското кралство]].
 
==Мост преку протокот==
|- bgcolor="#ECECEC"
! Земја
! [[Површина]]<br/>(км²<sup>2</sup>)
! [[Население]]<br/>(2013)
! [[Густина на населеност|Густина]]<br/>(жит/км²<sup>2</sup>)
! [[Главен град]]
! [[Список на земјите по БДП (ПКМ)|БДП (ПКМ)]]<br />во [[американски долар|долари]]
== Надворешни врски ==
* [http://enr.construction.com/news/intl/archives/070501.asp Започнат амбициозниот проект за премин на Црвеното Море] {{en}}
 
 
{{Нормативна контрола}}