Арагон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
 
'''Арагон''' ([[Арагонски јазик|арагонски]]: ''Aragon''; [[Шпански јазик|шпански]]: ''Aragón''; [[Каталонски јазик|каталонски]]: ''Aragó'') — автономна покраина на североисток на [[Шпанија]]. На север се граничи со [[Франција]], на исток со [[Каталонија]], на југ со [[Валенсија]] и на запад со [[Кастиља-Ла Манча]], [[Риоха]] и [[Навара]]. Главен град е [[Сарагоса]].
Зафаќа површина од 47.719 км²<sup>2</sup> и има 1,3 милиони жители.
 
{{Автономни заедници во Шпанија}}