Разлика помеѓу преработките на „Јужен Океан“

Додаден 11 бајт ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
[[Податотека:Southern Ocean.png|220px|right]]
{{Океани}}
'''Јужен Океан''', познати уште како '''Голем Јужен Океан''', '''Антарктички Океан''', '''Јужен Поларен Океан''' или '''Јужен Леден Океан''', е [[океан]] што е раcположен северно од [[Антарктик]]от и јужно од [[60° ЈГШ]]. Овој океан е четврти по голема со 20.327.000 км²<sup>2</sup>.
 
== Природни ресурси ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Океани]]
[[Категорија:Јужен Океан| ]]