Разлика помеѓу преработките на „Ѓумушхане (покраина)“

с
Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
с
с (Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
 
|}}
'''Ѓумушхане''' ([[турски јазик|турски]]: ''Gümüşhane'') е покраина во северна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Ѓумушхане (град)|Ѓумушхане]]. Покраината има 191.474 жители (2006) и површина од 6.575 км²<sup>2</sup>. Разделена е на 6 општини.
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Покраини во Турција]]