Разлика помеѓу преработките на „Чурулкари“

Одземени 27 бајти ,  пред 8 месеци
с
Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat-inline → Ризница-ред
(изменета категоризација)
с (Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat-inline → Ризница-ред)
 
}}
[[Податотека:Flickr_-_Lukjonis_-_Bug-Cionus_hortulanus.jpg|десно|мини|Чурилкар]]
'''Чурулкари (Curculionidae) или чурилкари''' се [[Семејство (биологија)|семејство]] на „вистинските“ [[чурилкаровидни]] бубачки. Тие се едно од најголемите семејства на животни, со 6.800 родови и 83.000<ref>{{Шаблон:Наведена мрежна страница|url=https://www.gbif.org/species/4239|title=Curculionidae|work=www.gbif.org}}</ref> видови опишани ширум светот.
 
== Опис ==
Тие се препознаваат по нивните карактеристични долги муцки и антените; но покрај ова, чурилкарите имаат значителна разновидност на формата и големината, со возрасни единки долги од 1-40 мм.
 
== Потсемејства ==
[[Податотека:Curculionidae_._Curculio_elephas_(33105941022).jpg|мини| ''[[Curculio elephas]]'' ]]
[[Податотека:Curculio_larva.jpg|мини|160x160пкс| Ларва на ''[[Curculio, scarabeiform|Curculio,]]'' [[Curculio, scarabeiform|scarabeiform]] ]]
Потсемејствата што некои автори денес ги сметаат за валидни:
 
*[[Bagoinae]] (понекогаш се [[Molytinae]])
 
== Наводи ==
{{Шаблон:Наводи}}
 
== Надворешни врски ==
*{{commonscatРизница-inlineред}}
*{{Wikispecies-inline}}