Разлика помеѓу преработките на „Клара Шуман“

Додадени 13 бајти ,  пред 9 месеци
с
Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска
(Замена на Image:Clara_Schumann_1878.jpg со Image:Franz_von_Lenbach_-_Clara_Schumann_(Pastell_1878).jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Anpassung).)
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
 
[[Податотека:Franz von Lenbach - Clara Schumann (Pastell 1878).jpg|мини|Клара Шуман]]
'''Клара Шуман''' (родена како: Клара Џозефина Вик, [[Лајпциг]], [[13 септември]] [[1819]] - [[Франкфурт на Мајна]], [[20 мај]] [[1896]]) била германски [[пијанист]], [[композитор]] и учител.
 
Таа студирала музика по барање на нејзиниот татко и на осум години ја започнала својата прва турнеја како пијанист. Таа ги играла делата на [[Волфганг Амадеус Моцарт|Моцарт]], [[Јохан Себастијан Бах|Бах]], [[Лудвиг ван Бетовен|Бетовен]], [[Феликс Менделсон|Менделсон]], [[Фредерик Шопен|Шопен и]] др. Во [[1840|1840 година]] Таа се омажила за [[Роберт Шуман]]. Од тогаш таа имала направено помалку, но по смртта на нејзиниот сопруг [[1856]] година, таа повторно одржала концерти во [[Германија]] и [[Англија]].
 
Нејзиниот лик бил на банкнота од 100 [[Германска марка|германски марки]].
 
== Надворешни врски ==
{{CommonscatРизница-врска|Clara Schumann}}
* {{IMSLP|id=Schumann, Clara|cname=Clara Schumann}}
 
{{Музичар-никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Шуман, Клара}}
[[Категорија:Германски композитори]]
[[Категорија:Починати во 1896 година]]
[[Категорија:Родени во 1819 година]]
{{DEFAULTSORT:Шуман, Клара}}