Фуга (музика): Разлика помеѓу преработките

Додадени 13 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска
Нема опис на уредувањето
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
 
 
Во времето по барокот, фугата се сметала за застарена музичка форма. Некои од композитори од поново време кои компонирале фуги, се: [[Феликс Менделсон]] (прелудиуми и фуги, опус 37), [[Жорж Бизе]] (шест фуги), [[Дмитриј Шостакович]] (24 прелудиуми и фуги за клавир, опус 87).
 
 
 
== Музички пример ==
 
== Надворешни врски ==
{{CommonscatРизница-врска|Fugues}}
* [https://web.archive.org/web/20140327234149/http://oregonbachfestival.com/well-tempered-clavier Примери на фуга]
* [http://www.lehrklaenge.de/html/die_fuge.html За фугите]