Ајин (буква): Разлика помеѓу преработките

Додаден 41 бајт ,  пред 1 година
с
Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска
(Создадена страница со: {{Phoenician glyph|letname=Ајин|previouslink=Samekh|previousletter=Samekh|nextlink=Pe (letter)|nextletter=Pe|archar=ع|sychar=ܥ|hechar= ע|amchar=ay...)
 
с (Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
{{Phoenician glyph|letname=Ајин|previouslink=Samekh|previousletter=Samekh|nextlink=Pe (letter)|nextletter=Pe|archar=ع|sychar=ܥ|hechar= ע|amchar=ayin|gechar=ዐ|phchar=ayin|grchar=Ο|lachar=O|cychar=О|ipa=[[ʕ]]|num=18|gem=70}}
 
'''''Ајин''''' или само '''аин''' е шестнаесетта буква [[семитски јазици|семитските]] [[абџад|абџади]]и („азбуки“). Буквата се користи во [[феникиски јазик|феникискиот]], [[арамејски јазик|арамејскиот]], [[сириски јазик|сирискиот]], [[хебрејски јазик|хебрејскиот]] и [[арапски јазик|арапскиот јазик]]. Основанат звучна вредност на буквата е грлен глас (/ʕ/). Кога се транскрибира буквата се претставува со апостроф, односно '.
 
==Арапски==
==Наводи==
{{Reflist}}
{{commonscatРизница-врска|ע}}
 
{{Хебрејска азбука}}
{{Сириска азбука}}
 
[[Category:Хебрејска азбука]]
[[CategoryКатегорија:АрапскаХебрејска азбука]]
[[CategoryКатегорија:СирискаАрапска азбука]]
[[Категорија:Сириска азбука]]
[[Категорија:Феникиска азбука]]
[[Категорија:Арамејско писмо]]