Разлика помеѓу преработките на „Деветаголник“

Додадени 5 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
 
'''Деветаголник''' – [[многуаголник]] со девет темиња и девет страни.
 
 
== Правилен деветаголник ==
 
Ако основната страна на деветаголник е <math>a\,\!</math>, неговата плоштина се определува со формулата:<br />
<math>P = \frac{9a^2}{4} \mathop{\mathrm{ctg}}\, \frac{\pi}{9} \approx 6{,}18182 a^2</math>.<br />
 
Плоштината може да се пресмета и со:<br />
 
== Конструкција ==
Правилен деветаголник не може да се конструира со линијар и шестар.
 
Конструкцијата може да се изведе со помош на обележен линијар и шестар, но истата не се прифаќа како математички коректна. Постојат приближни конструкции со помош на линијар и шестар.
[[Податотека:Approximated Nonagon Inscribed in a Circle.gif|left|509px|Апроксимативна конструкција на деветаголник]]
{{clear}}
 
 
== Поврзани статии ==
* [[Осумаголник]]
* [[Десетаголник]]
 
 
== Надворешни врски ==
{{CommonscatРизница-врска| Hendecagons }}
* [http://mathworld.wolfram.com/Hendecagon.html Деветаголник] на Mathworld
* [http://www.mathopenref.com/undecagon.html Дефиниција и особини на деветаголник], са интерактивна анимација
 
 
{{Портал|Математика}}
{{многуаголници}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Математика]]
[[Категорија:Геометрија]]