Модулација: Разлика помеѓу преработките

Одземени 20 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска
(додадена категорија)
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
[[Податотека:Amfm3-en-de.gif|мини|десно|200п|Приказ на модулацијата. Најгоре – информациски сигнал. Средина – амплитудно модулиран носител. Најдолу – фреквенциско модулиран носител.]]
 
'''Модулацијата''' е процес во кој информацискиот [[сигнал]] менува друг сигнал со повисока [[фреквенција]], таканаречен носител, за да се овозможи пренос на [[информација]]та.
 
'''Модулацијата''' е процес во кој информацискиот [[сигнал]] менува друг сигнал со повисока [[фреквенција]], таканаречен носител, за да се овозможи пренос на [[информација]]та.
 
Носителот или носечката фреквенција обично е [[синусоидален бран]] генериран во [[осцилатор]]. И носителот и информацискиот сигнал се воведуваат во [[модулатор]]от, и тука информацискиот сигнал на некој начин го менува носителот. Модулираниот носител тогаш е засилен и испратен во систем за пренос ([[антена]] или [[кабел]]).
Да го разгледаме математичкиот израз за синусоидалниот [[бран]]:
 
v = Vp sin(2πft2πft+θθ) или
 
v = Vp sin(ωtωt+θθ)
 
каде
* Vp = врвна вредност на синусоидалниот напон
* f = [[фреквенција]] (Hz)
* ωtωt = 2πft2πft = аголна брзина
* t = време (s)
* ωω = 2πf2πf = аголот во радијани
* θθ = фазен агол
 
Од ова може да видиме дека постојат три начини на модулација, зависно од тоа на кој начин се менува носителот. Тоа се амплитудна, фреквенциска и фазна модулација.
== Погледај и ==
* [[Демодулација]]
 
 
== Литература ==
* Principles of Electronic Communication Systems, Louis E. Frenzel, Glencoe/McGraw-Hill, ISBN 0-02-800409-4, pp.  12 до 14.
 
 
== Надворешни врски ==
{{CommonscatРизница-врска|Modulation}}
 
[[Категорија:Телекомуникации]]