Видео: Разлика помеѓу преработките

Додадени 13 бајти ,  пред 1 година
с
Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска
(дополнување)
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
'''Видео''' ([[латински јазик|лат.]] ''video'' - "гледам") или '''видеотехника''' е заеднички назив за низа [[техника|технички]] постапки со кои се остварува снимање, запис, обработка, пренос и прикажување на подвижни слики што се гледаат на [[телевизија|телевизискиот]] или [[компјутер]]скиот [[монитор]].
[[Податотека:NTSC-PAL-SECAM.png|мини|десно|450п|Аналогни видео стандарди: <font style="background:#70ff70;">NTSC</font>, <font style="background:yellow;">PAL</font>, <font style="background:orange;">SECAM</font>]]
Поимот ''видео'' се користи во [[сложенки]]те како што се ''видеокамера'', ''видеосигнал'', ''видеорикордер'', ''видеокасета'', итн., но во секојдневниот говор тој често означува каков било видеозапис или направа за негова репродукција.
 
Попознати аналогни формати на видеозапис за домашна употреба се: [[VHS]], [[S-VHS]], [[Бетамакс]] (Betamax), [[Видео 2000]], а дигитални се: [[Quicktime]], [[MPEG-2]], [[MPEG-4]], [[MKV]], [[RMVB]] и други.<ref>[http://www.mediacollege.com/video/format/ ''Video Formats'', www.mediacollege.com] </ref>
 
==Видеото како тема во популарната музика==
* „Го видов твоето видео“ (''Seen Your Video'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Риплејсментс]]“ (''The Replacements'') од 1984 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=QGuOL6UQye0&list=PL94gOvpr5yt0Oz6PwslKjmOr8kSwCmdXG&index=8 YouTube, Seen Your Video - The Replacements (пристапено на 7.6.2017)]</ref>
 
{{CommonscatРизница-врска|Video}}
 
== Наводи ==