Бијељина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 54 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска
[проверена преработка][проверена преработка]
(Бришење на "Bijeljina_City_Center_Main_Pic.JPG", беше избришана од Заедничката ризница од страна на JuTa поради: Source of derivative work not spe)
с (Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
|}}
 
'''Биелина''' ([[српски јазик|српски]], [[хрватски јазик|хрватски]] и [[бошњачки јазик|бошњачки]]: ''Бијељина'' / ''Bijeljina'') — град и општина во [[Босна и Херцеговина]] и втор најголем град во ентитетот [[Република Српска]], веднаш зад [[Бања Лука]]. Во рамките на Босна и Херцеговина, Биелина е петти најголем град . Градот се наоѓа во областа [[Семберија]] и важи за неофицијален центар на источна Република Српска. Од границата со [[Србија]] градот е оддалечен околу 6 километри и 40 км од границата со [[Хрватска]].
 
==Население==
===1991===
Според пописот од 1991 година, општина Биелина имала 96,796 жители:<ref name="hdmagazine.com">[http://www.hdmagazine.com/bosnia/census.html] Bosnia and Herzegovina 1991 census. Retrieved on 3 May 2007.</ref>
*57,541 (59%) [[Срби]]
*30,314 (34%) [[Бошњаци|Муслимани]]
 
Според истиот попис од 1991 година, само градот имал 36,414 жители:
<ref name="hdmagazine.com"/>
<ref>[http://www.hdmagazine.com/bosnia/census.html] Bosnia and Herzegovina 1991 census. Retrieved on 3 May 2007.</ref>
 
* Муслимани - 19.024 (52,24%)
 
==Надворешни врски==
{{commonscatРизница-врска|Bijeljina}}
* [http://www.sobijeljina.org Општина Биелина]
* [http://www.micomicic.com Начелник општине - Мићо Мићић]