Разлика помеѓу преработките на „C Sharp“

Додадени 15 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Името на јазикот: Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска
с (→‎Името на јазикот: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB)
с (→‎Името на јазикот: Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
Оваа конвенција е одразена во ECMA-334 C# Language Specification. Како и да е, кога е практично да се направи така (на пример во рекламирањето или во бокс артот), [[Microsoft|Микрософт]] (анг. Microsoft) го користи одредениот музички симбол.
Шарп суфиксот е користен од голем број на други .NET јазици кои се варијанти од постоечките јазици вклучувајќи J# ( .NET јазик исто направен од Микрософт кој е добиен од Јава 1.1) А# (од Ада) и функционалнот Ф#. Оригиналното применување од Еиффел за .NET беше наречено Еиффел#. Име коешто е сменето сега кога целиот еиффел јазик е поддржан. Суфиксот е исто така користен за библиотеки како што е Гтк# ( .NET корица за ГТК+ и други ГНОМ библиотеки), Кокоа# (корица за Кокоа) и Qt# (.NET јазик поврзан за Qt китот со алатки).
{{commonscatРизница-врска|C Sharp}}
 
{{Нормативна контрола}}