Разлика помеѓу преработките на „Дили“

Додадени 15 бајти ,  пред 10 месеци
с
Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска
(Замена на Image:Gouverneurspalast_klein.jpg со Image:Gouverneurspalast_klein_2002.jpg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: DAtum).)
с (Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
}}
 
'''Дили''' ([[португалски јазик|португалски]] и [[тетум]]: ''Díli'') е главен и најголем град на [[Источен Тимор]]. Градот лежи на северниот брег на островот [[Тимор]]. Дили е главно пристаниште и комерцијален центар на државата со околу 150.000 жители.<ref>Census of Population and Housing Atlas 2004</ref>
 
== Збратимени градови ==
 
{{coord|8|33|S|125|35|E|type:city|display=title}}
{{Ризница-врска}}
{{commonscat}}
 
{{Источен Тимор-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Главни градови во Азија]]
[[Категорија:Источен Тимор]]