Светилиште на Книгата: Разлика помеѓу преработките

с
Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска
с (Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
|вебстраница= [http://www.imj.org.il/eng/shrine/index.html/ Официјална страница]
}}
 
 
{{Coord|31|46|24|N|35|12|10|E|region:IL_type:landmark|display=title}}
 
[[File:Jerusalem Schrein des Buches BW 1.JPG|thumb|right|]]
'''Светилиштето на Книгата''' е [[музеј]] кој се наоѓа во [[Ерусалим]], [[Израел]], поточно помеѓу [[израелски музеј|израелскиот музеј]] и [[Гиват Рам]] во западен [[Ерусалим]]. Музејот бил изграден во [[1965]] година, а нејзината градба била спонзорирана од страна на унгарскиот емигрант [[Давид Самуел Готесман]]. Самата градба е бела со бело [[купе]]. Околу светилиштето се наоѓа кружен [[базен]] со [[фонтана]], а на самиот влез се наоѓа голем црв ѕид.
 
== Надворешни врски ==
{{commonscatРизница-врска|Shrine of the Book|Shrine of the Book}}
* [http://www.english.imjnet.org.il/HTMLs/article2.aspx?c0=12774&bsp=12666&bss1054=12774 The Shrine of the Book] at the Israel Museum, Jerusalem
* [http://www.imjnet.org.il/htmls/home.aspx The Shrine of the Book] {{he icon}}
* [http://www.imj.org.il The Israel Museum, Jerusalem]
 
 
[[Категорија:Музеи во Ерусалим]]