Разлика помеѓу преработките на „Хакасија“

Додадени 15 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Историја: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB)
с (→‎Историја: Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
Хакашкката држава во [[13 век]] ја освоиле [[Монголи]]те. Почетокот на [[18 век]] конституирана е руска власт на оваа територија. Во [[19 век]] почнуваат да се населуваат Руси, а делот на староседелците преминува во православна вера. Регионот Хакасија е основан на [[10 октомври]] [[1930]].
 
{{CommonscatРизница-врска|Khakassia}}
{{Турски говорни региони}}
{{русија}}