Разлика помеѓу преработките на „Рог на изобилството“

с
Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
:''Бидејќи не можела да биде постојано покрај него, [[Реја]] уредила кога ќе заплаче <nowiki>[</nowiki>[[Зевс]]<nowiki>]</nowiki> по храна, една прекрасна коза, [[Амалтеја]], да му ги нуди своите бујни боски. Така Зевс растел брзо и станувал силно и здраво дете. Кога еден ден си играл со Амалтеја, тој толку силно ја зграпшил за едниот рог, што ѝ го скршил. Козата започнала тажно да блее: „Меее! Меее!“ Тогаш Зевс многу ја сожалил, па затоа ѝ ветил дека кога ќе го прогони [[Хронос]] од престолот и кога тој ќе стане цар на светот, ќе направи така што скршениот рог на Амалтеја да добие чудотворна сила, имено, од него да течат како од некоја бујна река сите богатства на светот: житото, млекото, медот, почестите, славата и сѐ што е најубаво! Блажен ќе биде тој на кого ќе му припадне тој рог!''“<ref>''Грчки митови: избор, превод и адаптација од грчкиот оригинал'', стр. 19, [[Паскал Гилевски]], [[Скопје]], СИЛСОНС, 2001</ref>
 
Во совремието рогот е прикажан како шуплива кошница, наполнета со најразлично [[овошје]] и [[зеленчук]]. Во [[САД]] се асоцира ро [[Ден на благодарноста|Денот на благодарноста]] и жетвата.
 
== Наводи ==
<references/>
 
{{CommonscatРизница-врска|Cornucopia}}
{{Greek-myth-stub}}
 
[[Категорија:Митски предмети]]
[[Категорија:Старогрчка митологија]]
[[Категорија:Симболи]]
 
 
{{Greek-myth-stub}}