Патмос: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: la:Patmos)
сНема опис на уредувањето
'''Патмос''' е најмалиот од групата на острови во [[Егејско мореМоре|Егејското мореМоре]], кои се попознатипопозната како [[Јужни СподариСпоради]]. Површината на островот е 28 км2km². За овој [[остров]], како и за останатите е карактернакарактеристична средоземноморската клима. Според [[Нов Завет|Новиот Завет]], на овој [[остров]] [[Апостол Јован (Евангелист)|Св. Јован]] во околу [[95]] година го напишал своето [[Евангелие]].
Според [[Нов Завет|Новиот Завет]], на овој [[остров]] ,[[Апостол Јован (Евангелист)|Св.Јован]] во околу [[95]] годин го напишал своето [[Евангелие]].
 
Овој остров и град е вклучен во [[Список на светско културно и природно наследство на УНЕСКО|списокот на културно наследство на УНЕСКО]].
13.850

уредувања