Разлика помеѓу преработките на „Еленор Рузвелт“

Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
→‎'''Втората светска војна''': Јазична исправка, replaced: хемисфера → полутопка
с (→‎'''Втората светска војна''': Додавање на категорија за селото, replaced: авијацијата → воздухопловството using AWB)
с (→‎'''Втората светска војна''': Јазична исправка, replaced: хемисфера → полутопка)
Во 1943 година, Рузвелт бил испратена на едно патување во Јужниот Пацифик, во сцена на големи битки против јапонците. Патувањето стана легенда, нејзината цврстина во трпеливоста при посетата на илјадници повредени лица преку милји во болниците предизвикуваше чудење, дури и [[Admiral Halsey|адмиралот Halsey]] , кој се спротивставуваше на нејзината посета на почетокот,подоцна ги искажа неговите пофалби.Републиканското лице инсистираше со колегата дека тој и другите војници, кои би се сретнале со таа топлина со задоволство ќе го отплатат тоа и покрај негодувањето на цивилите за бензин и гуми дека нејзината посета била трошок.
 
Со желба за подобрување на односите со другите земји во западната хемисфераполутопка, Рузвелт тргна на турнеја низ виорот на земјите од Латинска Америка во март 1944 година. За посетата,која ќе опфаќа голем број на народи и ќе ги вклучува илјадниците воздушни милји, таа и даде на американската влада во сопственост C-87A авиони, Почесните II, и ВИП-транспортен авион кој првично беше изграден за да го носи својот сопруг во странство . По разгледувањето на лошата безбедност на тој тип на авион (голем број од нив или се лесно запаливи или се урнаа за време на војната), Тајната служба забрани користење на авионот за патување на претседателот,дури и за патувања со кратко траење, но беше одобрена употребата од Првата дама.
 
Рузвелт особено нудеше повеќе можности за поддржување на жените и Афроамериканците, особено „Летачите од Таскиџи“ во успешниот обид да стане првиот црн борбен пилот. Таа ја посети базата, Напредното летачко училиште во Алабама, а на нејзино барање, замина со црн студент пилот за повеќе од еден час, што имаше голема симболична вредност и донесе видливост на обука за пилоти во ''Tuskegee'' програма. Таа, исто така договори состанок во Белата куќа во јули 1941 година за претставниците на летот од Tuskegee училиштето, за да се изјаснат за нивните причини за поголемата поддршка од воената единица во Вашингтон. Рузвелт беше силен поборник на [[Morgenthau Plan|Моргентау планот]] да се де-индустриализира Германија во повоениот период, и во 1946 година беше еден од ретките истакнати поединци да остане членка на кампањата група која лобираше за мир во Германија.