Разлика помеѓу преработките на „Хондурас“

Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: Хемисфера → Полутопка (2)
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: Хемисфера → Полутопка (2))
{{Main|Економија на Хондурас}}
 
Економијата на Хондурас е во поспор развој. Во последните години просечниот економски развој на земјата се проценил на 7% што ја направило земјата една од најбрзо растечките економии во [[Северна Америка]], но сепак и денес околу 50% од населението живее во [[сиромаштија]].<ref>[http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/COUNTRIES/LACEXT/HONDURASEXTN/0,,contentMDK:21035522~pagePK:141137~piPK:141127~theSitePK:295071,00.html web.worldbank.org]</ref> Според [[Светска банка|Светската банка]], Хондурас е една од трите најсиромашни држави во [[Западна ХемисфераПолутопка|Западната ХемисфераПолутопка]], по [[Хаити]] и [[Никарагва]]. Се проценува дека има околу 27.9% невработеност.
 
== Население, јазик и религија ==