Разлика помеѓу преработките на „Охос дел Саладо“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: хемисфера → полутопка (3)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: глечериледници using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: хемисфера → полутопка (3))
| easiest_route =Искачување
}}
'''Охос дел Саладо''' ({{lang-es|Ojos del Salado}}) — [[стратовулкан]] на [[Анди]]те кој се наоѓа на границата помеѓу [[Аргентина]] и [[Чиле]]. Охос дел Саладо е највисокиот активен вулкан во светот со 6.893 метри (22.615 стапки). Охос дел Саладо е исто така втора највисока планина во [[Западна полутопка|Западната хемисфераполутопка]] и [[Јужна полутопка|Јужната хемисфераполутопка]]. Се наоѓа на околу 600 километри северно од [[Аконкагва]], највисока планина во [[Западна полутопка|Западната хемисфераполутопка]] на 6.961 метри (22.838 стапки).
 
Поради својата локација во близина на пустината [[Атакама]], планината има суви услови со снежни покривки кои обично остануваат само на врвот во текот на зимата, иако тешките бури можат да ја покријат околината со неколку метри на снег дури и во лето. И покрај генерално сувите услови, постои постојано [[кратерско езеро]] со дијаметар од околу 100 метри (330 стапки) на надморска височина од 6,390 метри (20,960 стапки) на источната страна на планината<ref>{{cite web|url=http://www.andes.org.uk/peak-info-6000/ojos-del-salado-info.asp|title=Andes Website – Information about Ojos del Salado volcano, a high mountain in South America and the World's highest volcano<!-- Bot generated title -->}}</ref>. Ова е најверојатно највисокото езеро од секаков вид во светот.