Разлика помеѓу преработките на „Зимски олимписки игри 1928“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Земји-учеснички: Јазична исправка, replaced: хемисфера → полутопка
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Земји-учеснички: Јазична исправка, replaced: хемисфера → полутопка)
[[Податотека:1928 Winter Olympics countries.PNG|мини|десно|250п|*<font color="1e90ff">'''сино'''</font> = земји кои за првпат учествуваат<br /> *<font color="00ff7f">'''зелено'''</font> = земји кои учествувале и претходно
* жолта точка - место на одржување на игрите]]
На игрите учествувале 464 спортисти од 25 земји. Своето прво учество го забележале: [[Аргентина]] (прва земја од јужната хемисфераполутопка којашто учествувала на Зимските олимписки игри), [[Германија]], [[Естонија]], [[Јапонија]], [[Литванија]], [[Луксембург]], [[Мексико]], [[Романија]] и [[Холандија]].
{|
|