Разлика помеѓу преработките на „23 септември“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Хемисфера → Полутопка (4)
с (викилинк форматирање: 4x [a|ab] → [a]b)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Хемисфера → Полутопка (4))
(267-и во [[престапна година]]). Остануваат 99 денови до крајот на годината.
 
Во [[астрономија]]та - вообичаената дата на која настапува [[есенска рамноденица]] (првиот ден на [[есен]]та) на [[Северна ХемисфераПолутопка|Северната ХемисфераПолутопка]], односно [[пролетна рамноденица]] (првиот ден на [[пролет]]та) на [[Јужна ХемисфераПолутопка|Јужната ХемисфераПолутопка]].
 
Во [[астрологија]]та - првиот цел ден на хороскопскиот знак [[вага (хороскопски знак)|вага]].