Разлика помеѓу преработките на „Сон“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 месец
с
нема опис на уредувањето
с
соништата за расеано грешки се соништа во кои сонувачот расеано прави нешто што се обидувал да го запре (еден класичен пример е сонување дека палиш цигара кога се обидуваш да ги откажеш цигарите). Субјектите кои имале вакви соништа се разбудиле со интензивно чувство на вина. Едно проучување нашло позитивна врска меѓу овие соништа и успешното запирање на ваквото однесување.<ref>{{наведено списание |author=Hajek P, Belcher M |title=Dream of absent-minded transgression: an empirical study of a cognitive withdrawal symptom |journal=J Abnorm Psychol |volume=100 |issue=4 |pages=487–91 |year=1991 |pmid=1757662| doi = 10.1037/0021-843X.100.4.487 <!--Retrieved from CrossRef by DOI bot-->}}</ref>
 
=== Сонувањето и „реалниот светсвет“ ===
{{Главна статија|Расправа за сонот}}
Соништата можат да се поврзат со реалните чувства, како што е вклучувањето на звуци од околината во соништата. Пример за тоа е ѕвонење на телефон во сонот додека тој и навистина ѕвони. Со исклучок на случаите со луцидно сонување, луѓето сонуваат без да бидат свесни дека го прават тоа. Некои филозофи заклучиле дека она што го сметаме за „реален свет“ може да е навистина тоа или само илузија (идеја позната како [[скептична хипотеза]] за [[онтологија]]та). Прво оваа идеја ја спомнал [[Чуанг Це]], а била дискутирана и во [[хиндуизам|хиндуизмот]]. [[Будизам|Будизмот]] врши широка примена од оваа расправа во своите дела.<ref>{{наведена книга |title=Buddhism As Presented by the Brahmanical Systems |last=Kher |first=Chitrarekha V. |year=1992 |publisher=Sri Satguru Publications |isbn=8170302935 }}</ref> Во западната филозофија била спомената во 17 век од страна на [[Декарт]] во неговото дело Медитаации за првата филозофија.
* „Сонот за крвта и душата“ - краток филм на режисерот [[Игор Алексов]] од 2018 година.<ref>Кинотека на Република Северна Македонија, ''Програма мај 2019''.</ref>
 
== Надворешни врски ==
=== Сонот како толкување ===
* [https://taa.mk/sonovnik соновникСоновник] - интернетсписок соновник,на листапоими напри зборовисонувањето и нивно толкување. {{mk}}
 
* [https://taa.mk/sonovnik соновник] - интернет соновник, листа на зборови и нивно толкување.
 
== Наводи ==