Разлика помеѓу преработките на „Сон“

Додадени 29 бајти ,  пред 4 месеци
с
нема опис на уредувањето
(Додавање на нов поднаслов за толкување на сонови)
с
[[Податотека:Antonio de Pereda - The Knight's Dream.JPG|300px|right|thumb|„Сонот на витезот“ од [[Антонио де Переда]]]]
'''СонотСон''' е низа на [[слика|слики]] и [[емоција|чувства]] кои се појавуваат за време на [[спиење]]то.<ref>{{Наведена мрежна страница|url= http://www.bartleby.com/61/54/D0385400.html|title= dream.|publisher= [http://www.bartleby.com/61 The American Heritage Dictionary of the English Language, Fourth Edition. 2000]|accessdate= 2009-05-07}}</ref> Содржината и целта на соништата не може целосно да се разбере, иако тие биле предмет на интерес низ историјата. Научната дисциплина која се занимава со соништата е позната како [[онирологија]], а толкувањето на сонот се нарекува [[ониромантија]].
 
== Содржина на соништата ==
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Психологија]]
[[Категорија:Спиење]]
[[Категорија:Психологија]]
[[Категорија:Ноќ]]