Разлика помеѓу преработките на „Лепенец“

Додадени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: м³ → м<sup>3</sup>
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: м³ → м<sup>3</sup>)
'''Лепенец''' — [[река]] во [[Македонија]], притока на [[Вардар]].<ref>''Jovan Đ. Marković (1990): Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije; Svjetlost-Sarajevo; ISBN 86-01-02651-6''</ref> Извира од планината [[Жар (планина)|Жар]] на [[Косово]], на височина од 1.860&nbsp;м, а се влева кај населбата [[Злокуќани (населба во Скопје)|Злокуќани]] во [[Скопје]], на височина од 253&nbsp;м. Од изворот до [[Качаничка Клисура|Качаничката Клисура]] тече во правец запад-исток, а потоа свртува во правец југ-југоисток.
 
Долга е 75 километри, има вкупен пад од 1.603&nbsp;м и просечен пад од 21,4‰. На територијата на Македонија влегува кај селото [[Блаце (Чучер-Сандево)|Блаце]] и има должина од 21 километар. [[Слив]]от зафаќа површина од 770 км<sup>2</sup>, од која на Македонија ѝ припаѓаат 167,76&nbsp;км<sup>2</sup>. Средногодишниот протек пред вливот во реката Вардар изнесува 10,0 м³<sup>3</sup>/сек.<ref>''Влечниот нанос на река Лепенец и неговото влијание за регулација на речното корито, Живко Шкоклевски, С. Крстевска; Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, 1982''</ref>
 
== Галерија ==