Висла: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: м³ → м<sup>3</sup>
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Поврзано: Додадена категорија)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: м³ → м<sup>3</sup>)
[[Податотека:Poziom wody na wisle w warszawie mk.svg|мини|десно|[[Водостој]] на Висла во [[Варшава]] од 20 до 26 мај 2010 г.]]
 
'''Висла''' ({{lang-pl|Wisła}}; {{lang-la|Vistula}}; {{lang-de|Weichsel}}) е најдолгата, најголемата и најважната река во [[Полска]]. Таа е и најдолгата река од сливот на [[Балтичко Море|Балтичкото Море]]. Должината на Висла е 1.047&nbsp;км. Изворот на реката се наоѓа на 1.106 метри надморска височина, на западните падини од [[Барања Гура]] (''Baraniа Górа'' = „Овнова Планина“) во планинскиот венец [[Шлески Бескиди]]. Годишниот просечен [[истек|проток]] изнесува 1.054&nbsp;[[м³<sup>3</sup>/с]], а максимална длабочина е 10&nbsp;м.
 
Загаденоста во Висла е многу голема:од 894 километри контролиран тек на реката дури 93% се прекумерно загадени, а 7% се од трета класа. Годишно од Висла во Балтичко Море се влеваат околу 2,2 милиони кубни метри речен отпад, од кои 5.000 тони сол дневно од рудниците за [[камен јаглен]]; во Висла исто така растe нивото на бактериолошко загадување.