Пјер де Ферма: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 2 години
с
→‎Професионална кариера: Форматна исправка, replaced: 2 год. → 2 г.
с (Правописна исправка, replaced: Тулузаа → Тулуза (2))
с (→‎Професионална кариера: Форматна исправка, replaced: 2 год. → 2 г.)
 
==Професионална кариера==
Почнувајќи од 1631година бил правник во гратскиот парламент. Од тоа време тој си го додал предлогот “де” на своето презиме. Во 1648год. бил кралски советник во Тулуза, а од 1652 год г. бил во кривичниот суд.
Фактот дека Ферма бил талентиран за хуманистичките науки и јазиците зборува неговата кореспонденција.