Разлика помеѓу преработките на „Претседател на Македонија“

с
→‎Претседатели на независна Македонија: Форматна исправка, replaced: 5 год. → 5 г.
(Одбиени последните 2 промени (од Porfyrogenitos) и ја поврати преработката 3947518 на Elkost)
с (→‎Претседатели на независна Македонија: Форматна исправка, replaced: 5 год. → 5 г.)
'''Киро Глигоров'''
 
Прв претседател на независна Република Македонија. Во негово време и најстар [[претседател]] на постоечките држави во светот, се до престанокот на неговиот мандат во 1999 по сила на [[Устав на Република Македонија|Уставот]]. Првиот мандат го добива по пат на гласање во [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]]. Вториот мандат го добива на непосредни избори. Киро Глигоров не бил во состојба да ја врши функцијата претседател по обидот за атентат врз него во 1995 год г. За време на неговата спреченост за вршење на функцијата, вршител на функцијата Претседател на Република Македонија бил [[Стојан Андов]].
 
'''Борис Трајковски'''