Разлика помеѓу преработките на „Калиште“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 месец
с
→‎Родови:: Форматна исправка, replaced: 5 год. → 5 г.
с (→‎top: Преместување на инфокутијата над воведниот пасус)
с (→‎Родови:: Форматна исправка, replaced: 5 год. → 5 г.)
Доселеници
 
* ''Меметолар или Скавица (25 к.)'' доселени се од селото [[Скавица]] во [[Љума]], северна [[Албанија]]. Овде се доселиле преку превојот [[Враца превој|Враца]] на [[Шар Планина]]. Ја знаат следната генеологија Шефик (жив на 65 год г. во 1947 година) Али-Емрула-Јакуп-Ајваз-Алија, кој се доселил. Имаат иселеници во [[Гостивар]] (едно семејство), [[Врапчиште]] и [[Сенокос (Гостиварско)|Сенокос]].
* ''Монолар или Дреч (26 к.)'' доселени се од некое село во [[Албанија]]. Според П. Јовановиќ, доселени се од некое село на планината [[Кораб]]. Имаат иселеници во [[Тетово]] (едно семејство) и во [[Турција]] (едно семејство).
* ''Фератолар или Хасњан (23 к.)'' доселени се од [[Хаса]] во северна [[Албанија]] (некои кажуваат од [[Бицаја]] во [[Љума]]). Постои и трето предание според кое се доселени од областа [[Матија (округ)|Матија]]. Имаат иселеници во [[Пожаране]], [[Пирок]], [[Сенокос (Гостиварско)|Сенокос]] и [[Турција]] (три семејства).