Разлика помеѓу преработките на „Синајска Гора“

с
Бот Додава: he:הר סיני Менува: cs:Sinaj (biblická hora)
с (Бот Додава: sk:Sinaj (vrch v Biblii))
с (Бот Додава: he:הר סיני Менува: cs:Sinaj (biblická hora))
'''Синајска гора''' или Мојсијева гора, е [[планина]], која се наоѓа на јужниот дел од Синајскиот полуостров со висина од 2285 м. Позната е во [[јудаизам|јудаизмот]], [[христијанство|христијанството]] и [[ислам|исламот]]. Оваа планина е позната по местото каде [[Мојсеј]] ги примил [[Десет Божји заповеди|Десетте Божји заповеди]].
 
[[cs:Sinaj (biblická hora)]]
[[da:Sinajbjerget]]
[[en:Biblical Mount Sinai]]
[[fr:Sinaï (Bible)]]
[[he:הר סיני]]
[[it:Monte Sinai biblico]]
[[nn:Sinaifjellet]]
24.401

уредување