Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 1959“

Додадени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 9 год. → 9 г.
с (додадена Категорија:Евровизија по години користејќи го HotCat)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 9 год. → 9 г.)
'''Евровизија 1959''' е 4. издание на Евровизија. Се одржа во Кан, Франција на 11.03.1959 год г.
Ппобедик беше Холандија со песната “Tom Pillibi” од Teddy Scholten
 
[[Eurovision Song Contest Logo 1959.svg]]
Лого на Евровизија 1959
 
 
{{Евровизија}}