Разлика помеѓу преработките на „Драган Богдановски“

с
→‎Јужна Америка и Франција: Форматна исправка, replaced: 0 год. → 0 г.
с (Исправка на име, replaced: Клечовце → Клечевце (3) using AWB)
с (→‎Јужна Америка и Франција: Форматна исправка, replaced: 0 год. → 0 г.)
=== Животот во егзил ===
==== Јужна Америка и Франција ====
Таа драконска мерка на факултетските власти во основа го менува животот на Богдановски. Одлучува да ја напушти земјата и во пролетта 1950 год г., заедно со неколкумина колеги студенти, кај [[Гевгелија]] ја преминува границата. По задолжителен престој во бегалски логор, кон крајот на 1950 г. заминува за [[Јужна Америка]], каде престојува во [[Аргентина]] и [[Бразил]] до [[1954]] г. Желбата за наука не го напушта, за што се враќа во [[Париз]] и на [[Сорбона]] запишува Факултет за политички науки и журналистика. Уште веднаш започнува со политичко дејствување, ја формира организацијата „Македонски национален фронт” и започнува со издавање на весникот „Македонска искра”. Од овој весник успеваат да излезат неколку броеви и по интервенција на југословенската и грчката амбасада е забранет.
 
==== Норвешка ====