Разлика помеѓу преработките на „Варшава“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 8 год. → 8 г.
с (→‎Местоположба: Јазична исправка, replaced: Балтичко море → Балтичко Море using AWB)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 8 год. → 8 г.)
}}
 
'''Варшава''' ({{lang-pl|Warszawa}}) — главен град на [[Полска]]. Сместен е на реката [[Висла]], околу 350 км од [[Балтичко Море|Балтичкото Море]] и [[Карпати|Карпатските Планини]]. Проценет број на население во 2018 год&nbsp;г. изнесува 1.764.615<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/powierzchnia-i-ludnosc-w-przekroju-terytorialnym-w-2018-roku,7,15.html|title=Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2018 roku|last=GUS|work=stat.gov.pl|language=pl|accessdate=2019-03-28}}</ref>.
 
== Етимологија ==