Бакминстерфулерен: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 5 год. → 5 г.
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 5 год. → 5 г.)
}}
 
'''Бакминстерфулерен''' е сферна молекула со формула C<sub>60</sub>. Претставува алотропска модификација на [[јаглерод]]от. За првпат е добиена во 1985 год&nbsp;г.
 
{{хемија-никулец}}