Амбасадор: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 3 години
с
→‎'''Амбасадор''': Форматна исправка, replaced: 5 год. → 5 г.
[проверена преработка][проверена преработка]
с Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с →‎'''Амбасадор''': Форматна исправка, replaced: 5 год. → 5 г.
 
Ред 10:
Високите дипломатски службеници помеѓу членовите на [[Комонвелтот на нации]] се познати како [[Високи Комесари]], кои се шефови на [[Високиот Комесаријат]]. Претставниците на [[Светата Столица]] се познати како Папски или Апостолски [[Нунције]] (пратеник на Папата). Локалните координатори на системот на ОН се ополномоштени од шефот на државата и тие го имаат истиот ранг.
 
Од историска гледна точка службениците кои ја претставувале нивната држава во странство биле наречени министри, но овој термин исто така се однесувал на дипломати од втор ранг. [[Конгресот на Виена]] од 1815 год г. го конкретизирал системот за [[дипломатскиот ранг]] според [[меѓународното право]]:
 
Амбасадори се министри од највисок ранг со [[ополномоштена]] власт да ги претставуваат нивните шефови на државите. Во модерната употреба, повеќето Амбасадори во странските назначувања како [[Амбасадори]] го носат целосниот назив Вонреден и ополномоштен Амбасадор. „Обичните“ Амбасадори и неополномоштениот статус ретко се употребуваат, иако може да се сретнат во одредени околности.