Јарослав Сајферт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 36 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Библиографија: Форматна исправка, replaced: 0 год. → 0 г. (4), 1 год. → 1 г. (3), 2 год. → 2 г. (2), 3 год. → 3 г. (2), 4 год. → 4 г. (3), 5 год. → 5 
[проверена преработка][проверена преработка]
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (→‎Библиографија: Форматна исправка, replaced: 0 год. → 0 г. (4), 1 год. → 1 г. (3), 2 год. → 2 г. (2), 3 год. → 3 г. (2), 4 год. → 4 г. (3), 5 год. → 5 )
==Библиографија==
Најпознати дела на Сајферт се:<ref>„Izabrana bibliografija Jaroslava Sajferta“ во: Jaroslav Sajfert, ''Stub kuge''. Beograd: Mali vrt, 2014, стр. 93-94.</ref>
* „Градот во солзи“ (1921 год&nbsp;г.);
* „Самата љубов“ (1923 год&nbsp;г.);
* „На брановите на TSF“ (1925 год&nbsp;г.);
* „Свадбен пат“ (1925 год&nbsp;г.);
* „Славејот пее лошо“ (1926 год&nbsp;г.);
* „Поштенски гулаб“ (1929 год&nbsp;г.);
* „Ѕвезди над Рајската градина“ (1929 год&nbsp;г.);
* „Јаболко од крилото“ (1933 год&nbsp;г.);
* „Рацете на Венера“ (1936 год&nbsp;г.);
* „Песни диктирани во ротацијата“ (1936 год&nbsp;г.);
* „Збогум пролет“ (1937 год&nbsp;г.);
* „Осум дена“ (1937 год&nbsp;г.);
* „Есен во Чешка“ (1937 год&nbsp;г.);
* „Изгаснете ги светилките“ (1938 год&nbsp;г.);
* „Лепезата на Божена Немцова“ (1940 год&nbsp;г.);
* „Облечена во светлина“ (1940 год&nbsp;г.);
* „Камениот мост“ (1944 год&nbsp;г.);
* „Кацига на глината“ (1945 год&nbsp;г.);
* „Романса за кралот Вацкав IV“ (1949 год&nbsp;г.);
* „Сиромавиот сликар замина во светот“ (1949 год&nbsp;г.);
* „Песна за Викторка“ (1950 год&nbsp;г.);
* „Моцарт во Прага“ (1951 год&nbsp;г.);
* „Мајка“ (1954 год&nbsp;г.)
* „Момчето и ѕвездите“ (1956 год&nbsp;г.);
* „Извлечените страници“ (1957 год&nbsp;г.);
* „Прага“ (1958 год&nbsp;г.);
* „Ластовици над реката (1962 год&nbsp;г.);
* „Стихови за Прага“ (1962 год&nbsp;г.);
* „Концерт на островот“ (1965 год&nbsp;г.);
* „Леењето на камбаната“ (1967 год&nbsp;г.);
* „Халеевата комета“ (1967 год&nbsp;г.);
* „[[Столбот на чумата]]“ (1968-1970 год&nbsp;г.; дефинитивната верзија од 1977 год&nbsp;г.);
* „Чадорот од Пикадили“ (1978 год&nbsp;г.);
* „Сите убавини на светот“ (1981 год&nbsp;г.);
* „Да се биде поет“ (1984 год&nbsp;г.);
 
==Награди и признанија==