Разлика помеѓу преработките на „Youthanasia“

Додаден 1 бајт ,  пред 11 месец
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 4 год. → 4 г.
с (→‎top: clean up, replaced: y]]''| → y| using AWB)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 4 год. → 4 г.)
}}
 
'''''Youthanasia''''' е шестиот студиски албум на [[треш метал]] бендот [[Megadeth]]. Издаден е во 1994 год г. и следи по комерцијалниот пробив со претходниот нивни албум. Во 2004 година бил направен ремикс на албумот и биле додадени четири бонус нумери.
 
Името ''Youthanasia'' е спој од англиските зборови „youth“ (младина) и „euthanasia“ ([[евтаназија]] - убиство од милосрдие). Насловот ги одразува личните убедувања на [[Мастејн]], кој смета дека општеството деструктивно влијае врз младите. На омотот е прикажана жена како остава новороденчиња да се исушат во дворот, што симболично го открива значењето на насловот.