Разлика помеѓу преработките на „Дорломбос“

Додадени 14 бајти ,  пред 5 месеци
с
Јазична исправка, replaced: 6 ha → 6 ха, 0 ha → 0 ха
с (→‎top: Додавање на потребен параметар, replaced: Инфокутија за село во Република Македонија| → Инфокутија за село во Република using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: 6 ha → 6 ха, 0 ha → 0 ха)
[[Свидовица]]
 
Надморската височина во селото е 600 метри а површината на селото изнесува 1156 ha ха.
 
== Историja ==
== Стопанство ==
 
Претежно занимање на населението е земјоделство и сточарство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 120 ha&nbsp;ха<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.strumica.gov.mk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=45&Itemid=73&lang=en&limitstart=20|title= Населено место - Белотино |publisher=www.strumica.gov.mk|accessdate=2013-05-04}}</ref>.
 
== Демографија ==