Разлика помеѓу преработките на „Костур (округ)“

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: я → ја
с (clean up, replaced: Грамошта → Грамушта (3) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: я → ја)
 
}}
[[Податотека:Kastoria Regional Unit Building 2 2013.JPG|мини|десно|250п|Управата на Костурскиот округ во Костур]]
'''Костур''' или '''Костурски округ''' ({{lang-el|Περιφερειακή Ενότητα Καστοριάς)}}, ''ПерефериакиПереферијаки Енотитаенотита КасториясКасторијас'') — [[окрузи во Грција|округ]] во областа [[Западна Македонија (Грција)|Западна Македонија]], денес [[Грција]]. Сместена е во северозападниот дел на [[Егејска Македонија]] и се состои од три општини: [[Костур (град)|Костур]], [[Нестрам]] и [[Рупишта (општина)|Рупишта]]. Администратицен центар е градот [[Костур (град)|Костур]]. Општините се сочинети од вкупно 15 општински единици, составени од поголем број села.
 
== Географија ==