Бук (општина): Разлика помеѓу преработките

Одземен 11 бајт ,  пред 3 години
с
Јазична исправка, replaced: й → ј
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: й → ј)
** село [[Карши Чифлик]] (или Ќучук Чифлик; Ξάγναντο, Ксагнато) (117 жители)
** село [[Лишен]] (Πολυνέρι, Полинери) (32 жители)
** село [[Муселим]] (Αηδονόκαστρο, АйдонокастроАјдонокастро) (32 жители)
** село [[Чифлик Маала]] (или Бујук Чифлик; Μεσοχώρι, Месохори) (228 жители)
 
* Општински оддел Белен (162 жители)
** село [[Белен (Драмско)|Белен]] (Σίλλη, Сили) (44 жители)
** село [[Катун]] (Διπόταμα, Дипотама) (18 жители)
** село [[Џура]] (или Чора, Жура; Πρασινάδα, Прасинада) (100 жители)
 
* Општински оддел Караџаќој (228 жители)
** село [[Караџаќој (Драмско)|Караџаќој]] (Θόλος, Толос) (14 жители)
 
=== Општинска единица Нусретли ===
[[Податотека:Dimos Nikiforou.png|мини|десно|Поранешната општина Нусретли на картата на некогашниот округ Драма.]]
 
Според пописот од 2001 г., општината Нусретли (Δήμος Νικηφόρου) со седиште во [[Нусретли]] (Никифорос) има 4 279 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:
 
* Општински оддел Нусретли (546 жители)
** село [[Довлар]] (Μαρμαριά, Мармарија) (82 жители)
** село [[Киранли]] (Кранли, Μικρολιβάδι, Микроливади) (28 жители)
 
* Општински оддел Берчишта
** село [[Берчишта]] (Πτελέα, Птелеја) (376 жители)
 
* Општински оддел Горно Шимширли (195 жители)
** село [[Горно Шимширли]] (Άνω Πυξάρι, Ано Пиксари) (41 жител)
** село [[Герикли]] (Γύρος, Гирос) (18 жители)
** село [[Суруџилер]] (Τείχος, Тихос) (68 жители)
 
* Општински оддел Едренџик
** село [[Едренџик]] (Αδριανή, Адријани) (1371 жител)
 
* Општински оддел Зарич
** село [[Зарич]] (Ψηλή Ράχη, Псили Рахи или Υψηλή Ράχη, Ипсили Рахи) (344 жители)
 
* Општински оддел Козлуќој (964 жители)
** село [[Козлуќој (Драмско)|Козлуќој]] (Πλατανιά, Платанија) (686 жители)
** село [[Гогчели]] (Πρινόλοφος, Принолофос) (97 жители)
** село [[Либотен]] (Љубетин или Љотин; Μαυροκορδάτος, Маврокордатос) (103 жители)
 
* Општински оддел Ула Бекташ (483 жители)
** село [[Ула Бекташ]] (Πλατανόβρυση, Платановриси) (162 жители)
== Надворешни врски ==
* [http://www.paranesti.gr/ Портал на Општина Бук]
 
 
{{Бук}}